Manufacturers

Specials

Viewed products

Lásky (DOSSI, Carlo)

09407D

Used

1 Item

Lásky (1887, Amori) jsou knihou, jíž se Dossi loučil s literaturou. Dossi se v ní vrací ke svým někdejším citovým vzplanutím, ať jejich předmětem byla srdcová královna z karetní hry, barvotiskový obrázek Madony, anonymní ženská podobizna v obrazové galérii, svět předmětů v rodném domě, veliká lípa v zahradě, ženské postavy z veršů latinských básníků či ze stránek novodobých románů...

More details

In stock

50 Kč

Data sheet

Weight157 g
IllustrationsVeronika Palečková, 1990
ISBN80-207-0186-9
LanguageCzech
Checkedbook is complete, there are no pages missing
Place of publishingPrague
No. of copies3 500 výtisků
No. of pages199
NoteBook removed from the library collection (contains registration numbers, stickers, traces of stickers and library stamps)
Year1990
Conditiondrobná opotřebení přebalu, v úvodu a na ořezu lehce máznuto propiskou, jinak zachovalá
Hardcover/Paperbackhardcover
Edition1st Edition
PublisherOdeon

More info

CARLO DOSSI LÁSKY

Z italštiny přeložil Jiří Pelán

Carlo Dossi patří mezi nejoriginálnější italské prozaiky druhé poloviny minulého století. Svým životem i dílem byl spjat s milánskou bohémou, tzv. „scapigliaturou", pozoruhodným seskupením literátů, malířů a hudebníků, v jejichž rozporném odkazu byla připravována další vývojová etapa evropského umění. Dlouho byl pokládán pouze za autora „bizarního", avšak nová vlna zájmu, jíž se mu dostalo v posledních desetiletích, v něm naopak spatřuje jednoho z předchůdců literárního modernismu.

Lásky (1887, Amori) jsou knihou, jíž se Dossi loučil s literaturou. Dossi se v ní vrací ke svým někdejším citovým vzplanutím, ať jejich předmětem byla srdcová královna z karetní hry, barvotiskový obrázek Madony, anonymní ženská podobizna v obrazové galérii, svět předmětů v rodném domě, veliká lípa v zahradě, ženské postavy z veršů latinských básníků či ze stránek novodobých románů, neznámá houslistka, již slýchal za zdí svého pokoje, jeho dětské přítelkyně atd.

Podle vlastních slov chtěl Dossi v této knize „soustředit růžovou záři ženského světa". Literární inspiraci pro tuto prózu našel zejména v díle německého sentimentalisty Jeana Paula, ale také v Baudelairových Malých básních v próze. Zároveň však tento pozoruhodný text míří do budoucna: jak kvalitami svého stylu, tak vyhrocenou subjektivitou pohledu je tato přehlídka křehkých ženských portrétů již velice blízká próze i poezii evropské secese.

Překlad Lásek uvádí v tomto svazku Dossiho autoportrét z roku 1880, nazvaný Každodenní autodiagnóza (Autodiàgnosi quotidiana).

30 similar products in the same category: