Halina Pawlowská je spisovatelka a scénáristka. Narodila se ukrajinskému básníkovi a české učitelce. Vystudovala FAMU, obor scenáristika a dramaturgie, napsala asi dvacet televizních komedií, nejznámější z nich byla komedie Sardinky aneb Život jedné rodinky, příběh na motivy Saroyanovy povídky Románek se vším možným nebo dětská televizní hra Róza, strážné strašidlo. Je autorkou i filmových scénářů. Mezi její nejúspěšnější filmy patří kultovní komedie Vrať se do hrobu, komedie Můj hříšný muž, Evo, vdej se a Díky za každé nové ráno. Za tento scénář byla oceněna i americkou nadací Sundance, kterou založil Robert Redford. Výrazných úspěchů dosáhla i ve světě novin a časopisů. Patřila k zakladatelům deníku Metropolitan. Pod holandským vedením založila časopis Story. Později se stala majitelkou a vydavatelkou časopisu Šťastný Jim, který získal ocenění časopis roku. Založila též časopis Glanc, byla jeho tváří a pravidelně do něj přispívala svými povídkami a fejetony. Na televizní obrazovku vstoupila v roce 1993. Je autorkou a moderátorkou úspěšných televizních cyklů jako V žitě, Zanzibar, Dokonalé štěstí a Banánové rybičky. V roce 2013 napsala libreto k muzikálu Adam a Eva. V současnosti vyučuje scenáristiku na VOŠ Michael, vede soukromé kurzy tvůrčího psaní a se svými představeními, ve kterých vystupuje jen ona sama, brázdí celou republiku. Právě její one-woman show Manuál zralé ženy, Chuť do života a Strašná nádhera jí získávají stále nové čtenáře mezi jejími vrstevníky, ale i u mladé generace. Má dvě děti, dva psy a jednoho vnuka. Bydlí s nimi v Praze a všichni ji inspirují. Napsala celkem třicet titulů a mnohokrát získala ocenění jako nejčtenější česká autorka, a to nejen v České republice, ale i na Slovensku. Na základě poslední knihy Zase zoufalé ženy dělají zoufalé věci napsala filmový scénář, podle něhož natočil režisér Filip Renč optimistickou, emotivní komedii s herečkou Klárou Issovou, která postavu hrdinky Olgy označila za svou osudovou roli.
(Zdroj textu a foto: přebal knihy "Zase zoufalé ženy dělají zoufalé věci", 2017, Praha, Motto, ISBN 978-80-267-1027-1.)
Kniha povídek známé spisovatelky, scenáristky a moderátorky vypráví o tom, že touha po lásce nesouvisí s věkem. Pořád totiž platí, že láska je ze všeho nejdůležitější, a že když se v mužských očích náhodou objeví jiskra, je neodpustitelným hříchem ji zdusit!
Úspěšná prvotina známé autorky a scenáristky o čtyřicetileté ženě, s níž se rozvedl manžel a ona je nucena řešit novou životní situaci. Kniha srší nápady a návody, jak překonat rozvod, komplexy, citové a rodinné trable a jak relativizovat pojem zoufalosti. Je to kniha plná humoru, laskavosti a životního optimismu.
Tohle měl být původně dlouhý příběh o tom, jak nesnáším ženy, co si stěžují na muže, jak nesouhlasím, když naříkají, že ten jejich nevytírá podlahu, že chodí do hospody, že není schopen zorganizovat dovolenou, nepostaví ani dům, nezasadí strom, nezplodí syna. Já totiž po mužích nic nechci. Já chci po mužích jen jedno. Aby mne milovali. Moc. Hrozně....
Někdy se milenky, milenci, manželé a manželky příliš nakumulují a vy pak zcela paradoxně zjistíte, že ke štěstí potřebujete klid. S manželem je dobré se rozvést, až když děti odrostou, taky když vila patří vašim rodičům a když je na vás váš manžel fixovaný tak, že vám bude pořád vynášet odpadky, vozit vás na gynekologii a spravovat záchod...
Jak přežít neopětovanou lásku. Jak přežít pubertu svých dětí. Jak přežít diety. Jak přežít trapné chvíle. Jak přežít nevěru.
Veselý román o hledání lásky, podle kterého byla natočena filmová komedie "Zoufalé ženy dělají zoufalé věci".
Novela, podle níž napsala Halina Pawlowská scénář stejnojmenného úspěšného filmu z roku 1994 v režii Milana Šteindlera a v hlavní roli s Ivanou Chýlkovou.
Příběh dospívající Olgy, její rodiny a přátel odehrávající se v období normalizačních 70. let. Jak je Halině Pawlowské vlastní, vše provází osobitý humor a nadhled.